Centrum Integracji Społecznej w Chełmie
Wiosenne sprzątanie
Duże ocieplenie, zanik śniegu, a przede wszystkim nadchodząca dużymi krokami wiosna, stanowi dobrą okazję do porządków po zimie na skalę całego miasta. A jest co sprzątać ! Niestety ustępująca zima obnażyła nasze niedbalstwo i ignorancję, jeśli chodzi o dbanie o czystość i porządek zwłaszcza w strefie publicznej (gdzie każdy czuje się chyba anonimowy i zwolniony z odpowiedzialności za czystość naszego miasta). Mimo licznych publicznych śmietniczek - stojących obok szkół, urzędów czy choćby przystanków autobusowych nie da się nie dostrzec na każdym kroku wszechobecnych śmieci (papiery, papierki, butelki, kapsle, niedopałki papierosów, gumy do żucia czy psie odchody na trawnikach ?). Robotnicy oczyszczania miasta, pracownicy gospodarczy czy konserwatorzy terenów zielonych poszczególnych zakładów pracy mają nie lada wyzwanie. Oprócz przygotowania terenów zielonych do sezonu wiosennego "toczą walkę" z epidemią nieestetycznych, drobnych śmieci porzuconych gdzie popadnie przez niejednego (starszego i młodszego) mieszkańca naszego miasta. Nie jest to powód do dumy i nie taki powinniśmy dawać przykład naszym dzieciom, nie takie stwarzać im warunki do rozwoju.

Dzieci od nas powinny uczyć się dbania o środowisko i porządek na zewnątrz (jako coś naturalnego i niezbędnego). Fakt, że jest ktoś, kto wykonuje prace porządkowe zawodowo nie zwalnia nas od pojedynczej odpowiedzialności obywatelskiej za czystość w naszym mieście. Niech to nie będzie przymus, a radosny obowiązek, który przyniesie pożytek wszystkim mieszkańcom. Spójrzmy też czasem z szacunkiem i podziwem na niełatwą pracę pracowników porządkowych czy konserwatorów terenów zieleni, ponieważ to dzięki nim wiosna ma barwę soczystej zielonej trawy i pierwszych kwitnących kwiatów.

 

Więcej…
 
Fryzjer to nie zawód - fryzjer to styl

Uczestniczki grupy stylizacji odbywając praktyki zawodowe w salonach fryzjerskich są zachęcane do przekraczania granic wyobraźni, stosowania własnych technik i realizacji odważnych wizji. KREATOR to nie tylko fryzura (mimo, że ona jest najważniejsza), ale także oryginalny i spójny z resztą wizerunku makijaż oraz charakterystyczny ubiór. Każdy detal ma tu znaczenie!


 
Grupowe poradnictwo prawne w ramach projektu "CIS nowa szansa - nowe możliwości"

W ramach zajęć z poradnictwa prawnego poruszane są następujące tematy:

 • Postępowanie administracyjne i zasady postępowania administracyjnego
 • Postępowanie apelacyjne
 • Lokale komunalne i socjalne
 • Organy samorządu terytorialnego
 • Alimenty
 • Powszechna pomoc prawna
Każdy uczestnik może skorzystać z poradnictwa indywidualnego z prawnikiem.

Więcej…
 
Zajęcia z rozliczania pit

W ramach zajęć z edukacji ogólnej uczestnicy zapoznali się z zasadami sporządzania deklaracji podatkowych . Dowiedzieli się jak rozliczyć podatek roczny indywidualnie, z małżonkiem lub samotnie wychowując dzieci.

 
"Mikro-innowacje - makro-korzyści"

W dniu 17. 02.2017 r. w siedzibie Centrum Integracji Społecznej w Chełmie miała miejsce konferencja dotycząca projektu "Mikro innowacje-makro korzyści", którego organizatorami są Lubelska Fundacja Rozwoju i Miejski Urząd Pracy w Lublinie.


Więcej…
 
Grupa malarz - tapeciarz podczas praktycznej nauki zawodu w pracowni

Układanie tapety winylowej i przygotowywanie powierzchni pod tapetowanie.

Więcej…
 
Psychoedukacja rodzinna prowadzona przez psychologa w ramach projektu "CIS - nowa szansa - nowe możliwości"

Uczestnicy projektu "CIS nowa szansa -  nowe możliwości" biorą udział w zajęciach psychoedukacji rodzinnej. Tematyka poruszana na tych zajęciach dotyczy relacji partnerskich, rodzinnych oraz wychowawczych. Są to zajęcia warsztatowe. Uczestnicy wykonują ćwiczenia, dyskutują na ważne tematy, wymieniają się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami, dzięki czemu mogą zmieniać dotychczasowe, często nieprawidłowe sposoby zachowania w relacjach z bliskimi osobami na bardziej satysfakcjonujące.

Więcej…
 
Praktyki zawodowe w grupie opiekunek dziecięcych i osób starszych

Miejsca praktyk zawodowych:

 1. Mieszkania Wieloprofilowe Chronione
 2. Dział Usług Opiekuńczych ? MOPR
 3. Zakład Pielęgnacyjno -  Opiekuńczy
 4. Zespół Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1
 5. Opieka dzienna " Bajkowy Ogród"
 6. Przedszkole Miejskie Nr 5

Więcej…
 
Kurs obsługa wózków jezdniowych widłowych

Pod koniec grudnia 2016 roku ośmioro uczestników grupy gospodarczej oraz dwóch uczestników grupy malarz - tapeciarz ukończyło kurs "obsługa wózków jezdniowych widłowych" obejmujący w pełnym zakresie zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Dzięki uczestnictwu w kursie nasi beneficjenci podnieśli własne kwalifikacje zawodowe, czym zwiększyli swoje szanse na zatrudnienie.

Więcej…
 
Edukacja zdrowotna

W Centrum Integracji Społecznej prowadzone są przez socjoterapeutę zajęcia z Edukacji zdrowotnej. Tematy omawiane podczas spotkań dotyczą zachowań prozdrowotnych, promocji i zdrowia. Celem zajęć jest kształtowanie zdolności dokonywania wyboru zachowań właściwych dla zdrowia własnego i innych ludzi.

Edukacja zdrowotna to nie tylko przekazywanie wiedzy o tym, co jest korzystne lub szkodliwe dla zdrowia, lecz również rozwijanie umiejętności, a także nawyków, które pomogą skutecznie wykorzystywać tą wiedzę.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 9 z 30